ENDOMETRIOZĖ

Endometriozė

Pirmas užsiminimas apie susirgimą su charakteringais endometriozei simptomais ir jo gydymo aprašymas sutinkami Eberto Egipto papiruse. Egzistuoja nemažai teorijų, paaiškinančių šio negalavimo priežastis, bet nei viena iš jų pilnai neatskleidžia jo išsivystymo mechanizmo, jo pasireiškimo formų įvairovės.

Endometriozė – patologinis gerybinio išvešėjimo procesas įvairiuose organų audiniuose, pagal savo sudėtį ir funkcijas panašus į endometriumą –  vidinę gimdos gleivinę, kuri menstruacijų metu atplyšta ir pasišalina su krauju.

Endometrioziniai išvešėjimai patiria cikliškas transformacijas, turi sugebėjimą prasiskverbti į aplinkinius audinius ir sukelti plataus masto suaugimo procesus.

Dabartiniu metu endometriozės atsiradimo priežastis paaiškina genetiniu polinkiu, susirgimo hormoninio išsivystymo teorija, vadovaujantis kuria, endometriozės atsiradimas susijęs su  hormonų kiekio ir santykio moters organizme sutrikimu. Tai patvirtina nustatyti pakitimai endometriozės židiniuose menstruacinio ciklo metu ir atvirkštinė susirgimo vystymosi eiga nėštumo metu ir po menopauzės.

Implantacijos teorija spėja, kad atskirtos endometriumo dalelės nusėda ant kiaušidžių, kiaušintakių, pilvaplėvės ir duoda pradžią negalavimo išsivystymui.

Vienok, svarbiausiais laikomi negatyvūs poslinkiai  neuroendokrininėje sistemoje dėl stresų, neteisingos mitybos, bendrų somatinių susirgimų, vidaus sekrecijos liaukų funkcijų sutrikimų, lytinių organų infekavimo.

Priklausomai nuo proceso lokalizacijos skiriama genitalinė ir ekstragenitalinė endometriozė (išsidėsčiusi ne lytiniuose organuose).

Genitalinė savo ruožtu skirstoma į vidinę (gimdos kūno pažeidimas) ir išorinę (gimdos kaklelio, makšties, kiaušidžių, kiaušintakių, klubų pilvaplėvės pažeidimai ir kit.).

Kaip taisyklė, endometriozė turi atskirų arba susiliejančių su kitais smulkių organų audiniais židinių (mazgų, lizdų) vaizdą (apvalios, ovalios ir netaisyklingos formos),  kurių ertmėse yra tamsus tirštas arba permatomas skystis.

Endometriniai dariniai gali būti sudaryti iš daugelio smulkių cistozinių ertmių (ląstelinė struktūra) arba įgyti cistos pobūdį (pavyzdžiui, endometriozinė kiaušidės cista).

Visoms endometriozės lokalizacijoms būdinga:

 • ilga progresuojanti susirgimo eiga;
 • skausmai, ypač ryškiai išreikšti priešmenstruaciniu periodu arba menstruacijų metu, susieti su kraujo susikaupimu endometriniuose dariniuose;
 • esant ilgalaikei ligos eigai susirgimo skausminiai pojūčiai gali būti pastovūs, ką sąlygoja skausminio jautrumo suvokimo mechanizmų transformacija ir pasekmėje endometroidinio audinio pasirodymas nebūdingose vietose (gimdos raumenyse, pilvaplėvėje ir t.t.), poslinkiai vegetacinės nervų sistemos veikloje.
 • pažeisto organo arba ekstragenitalinių židinių padidėjimas išvakarėse arba menstruacijų metu·
 • menstruacijų funkcijos sutrikimas, kurio simptomai dažniausiai yra skausmingos ir gausios menstruacijos, besitęsiančios ilgiau nei planuota, jų periodiškumo pažeidimas, tepančių išskyrų atsiradimas menstruacijoms prasidėjus ir pasibaigus·
 • nevaisingumas — dažniausias ir grėsmingas šios klastingos ligos palydovas. Juo serga visutiniškai 46-50 % moterų su diagnoze “endometriozė”·

Negalėjimo pastoti priežastys šiuo atveju įvairios: ovuliacijos proceso pažeidimas (kiaušialąstės subrendimas ir išėjimas), sąaugų susidarymas mažajame dubenyje dėl endometroidinių židinių kiaušidžių ir kiaušintakių srityje veiklos, o taip pat endometriumo nepilnavertiškumas menstruacinio ciklo pasikeitimo pasekmėje.

Tam tikrą negatyvų vaidmenį  atlieka  prostaglandinai — medžiagos, kurių kiekis padidėja dėl uždegiminės reakcijos audiniuose, supančiuose endometroidinius židinius.

Be to, uždegimo židinyje padidėja makrofagų kiekis — ląstelių, turinčių savybę  praryti audinių irimo produktus, bakterijas ir, svarbiausia, spermatozoidus.

Sergantieji išsisikiria dirglumu, pusiausvyros neturėjimu, verksmingumu.  Moterys dažnai skundžiasi galvos svaigimu ir galvos skausmu, nemaloniais skausmingais pojūčiais lytinio akto metu.

Endometriozei būdingas infiltruojantis išvešėjimas gali  sukelti gretimų žarnyno ir šlapimo sistemos organų pažeidimą. Tuomet ligonis jaučia dažną poreikį šlapintis arba tuštintis, kenčia nuo vidurių užkietėjimo, vidurių pūtimo ir pan.

Neretai endometriozę lydi ir kiti lytinių organų susirgimai: mioma, uždegimas, anemija.

Nustatant diagnozę atsižvelgiama į tyrimų duomenis, o taip pat naudojami specialūs tyrimo metodai, tokie kaip:

 • ginekologinė apžiūra;
 • ultragrasas;
 • histeroskopija;
 • histersalpingografija;
 • laparoskopija;

Reikia atminti, kad esant bet kokioms intervencijoms į gimdą  padidėja rizika atsirasti šiai ligai. Todėl reikia reguliariai lankytis pas  ginekologą savalaikės profilaktikos ir endometriozės bei su ja susijusių komplikacijų, ypač nevaisingumo, gydymo tikslais.

Šiuo metu praktikuojami operaciniai,  medikamentiniai endometriozės gydymo metodai, o taip pat kai kurie tradicinės terapijos metodai, efektyviausias iš kurių yra hirudoterapija, pagrįsta medicininių dėlių gydomuoju poveikiu. Koks šio endometriozės gydymo būdo privalumas?

Pirma, dėlė, reaguodama į infraraudonąjį ir elektrinį spinduliavimą, išsirenka tik biologiskai aktyvius taškus.  Antra, kuomet dėlė prakanda odą, į kraują kartu su jos seilėmis patenka apie 120 įvairiausių biologiškai aktyvių medžiagų.

Be to, dėlės seilės pasižymi priešuždegiminėmis, nuskausminančiomis savybėmis, imunomoduliuojančiu poveikiu.

Po įkandimo iš žaizdelės kurį laiką sunkiasi limfa su kapiliarinio kraujo priemaiša, kas skatina mechaninį  limfmazgių sudirginimą, stimuliuoja natūralių apsauginių ląstelių – limfocitų, padidinančių vietinį ir bendrą imunitetą,  gamybą.

Išvardinti mechanizmai pakankamai įtikinamai paaiškina dėlių panaudojimo ginekologijoje tikslingumą.

Pavyzdžiui, gimdos miomos rezorbavimasis po hirudoterapijos kurso sąlygotas kraujotakos normalizavimosi kiaušidžių ir gimdos srityje, ko pasėkoje stabilizuojasi hormoninis statusas, tuo pat metu pašalinus venozinį sąstovį gimdoje.

Dėlė – gyvas švirkštas su unikaliu biologiškai aktyvių medžiagų rinkiniu, kurių poveikis sužadina žmogaus organizme įvairius efektus: arterinio spaudimo sumažėjimą, kraujo krešėjimo pagerėjimą; daugeliui moterų dėlės padėjo atsikratyti miomos ir mastopatijos, disfunkcinių ir uždegiminių ginekologinių sutrikimų.