VENŲ VARIKOZĖ IR TROMBOFLEBITAS

Venų varikozė ir tromboflebitas

Tromboflebitas – susirgimas, susijęs su venų sienelių uždegimu ir trombų susidarymu jose. Jo priežastimi gali būti įvairios infekcijos, kraujo sudėties pasikeitimas, kraujotakos sulėtėjimas venose ir t.t. Skiriamas ūmus, poūmis ir chroniškas tromboflebitas. Pagrindiniai susirgimo simptomai gali būti stiprūs skausmai galūnėse išilgai venos, odos paraudimas pažeistoje vietoje, netikėtas galūnės patinimas. Esant ūmiam tromboflebitui  gali staigiai pakilti temperatūra iki 39-40°C.

Susirgimo gydymas daugeliu atvejų  gali būti atliekamas namų sąlygomis. Chirurginis įsikišimas reikalingas ypatingai sudėtingais atvejais, kuomet yra grėsmė trombozei pereiti į giliąsias galūnių venas.

Yra daugybė tromboflebito gydymo metodų. Tai fizioterapinis (toks kaip infraraudonasis spinduliavimas, soliuks, ultravioletas), hirudotarapija (dėlės), medikamentozonis (įvairūs preparatai, mažinantys kraujo krešėjimą, antikoaguliantai).

Gydant chirurginiu būdu naudojamas venų perrišimas, perkirtimas, venektomija ir paviršinių venų trombuotų mazgų iškirpimas.

Žmonėms su varikoziniu venų išsiplėtimu, trofinėmis opomis ir t.t.  būtina savalaikiai gydyti susirgimą tromboflebito profilaktikos tikslais.  Dėlės gelbsti pacientus nuo operacinio įsikišimo ne tik banaliu hemorojinio susirgimo atveju, bet ir esant apatinių galūnių varikoziniam venų susirgimui, tromboflebitui, aptakai, įvairios lokalizacijos lipomoms, gimdos miomai ir daugeliui kitų. Gydant apatinių galūnių varikozinius venų susirgimus pacientai dažnai gauna tik vietinį gydymą su geru kosmetiniu efektu, bet šalia to jie nejaučia savo kojų jaunumo, eisenos lengvumo, sumažėjusio tinimo ir kojų nuovargio. Gydant šias problemas būtina daryti poveikį visiems venų nutekėjimo aukštams, visoms galimoms jo sutrikimo priežastims. Prisiminsime anatomiją – veninis kraujas iš apatinių galūnių venų patenka į dvi stambias kraujagysles: vidinę ir išorinę pakinklių venas, kurio susijungę sudaro bendrą pakinklio veną. Vidinė pakinklio vena susidaro iš venų, surenkančių kraują nuo sienelių ir klubų organų (vidinė lytinė vena, gimdos venos, apatinės ir vidurinės  tiesiosios žarnos venos).

Absoliučiai aišku, kad be lytinės sistemos organų reabilitacijos (lėtinio salpingooforito pas moteris ir lėtinio prostatito pas vyrus), be užsistovėjusių uždegiminių reiškinių likvidavimo mažojo dubens organuose, apatinių galūnių varikozinio venų išsiplėtimo gydymas neefektyvus.      .

Šiandien kas penkta moteris ir kas devintas vyras kenčia nuo varikozinio venų išsiplėtimo. Iš jų kas ketvirtas turi tokias komplikacijas kaip tromboflebitas ir trofinės opos. Kaip su tuo kovoti? Ar įmanomas gydymas be chirurginio įsikišimo? Kokie egzistuoja varikozinio venų išsiplėtimo gydymo  metodai?

Daugelis iš mūsų dažnai pastebėdavome vos pastebimą išsiplėtusios venos atsiradimą, arba venų tinklelį ant kojų, bet neteikėme tam didelės reikšmės.  Po kurio laiko vena išryškėjo labiau, tęsdama savo judėjimą į kojos viršų arba žemyn, o po to jos  ribose pasirodė maišelio pavidalo dariniai – varikoziniai mazgai. Prisidėdavo pėdų tinimas, ypač darbo dienos pabaigoje, nuovargio jausmas, skausmai, mešlungis blauzdų raumenyse. O prieš kreipiantis pas chirurgą jums nustato diagnozę: apatinių galūnių varikozinė liga.

Kokia čia liga?

Apatinių galūnių venų varikozinis išsiplėtimas dažniau pastebimas didžiosios ir rečiau – mažosios poodinės venos baseine. Skiriamas pirminis ir antrinis venų išsiplėtimas. Pirminis didžiosios poodinės venos išsiplėtimas gali būti sąlygotas įgimto vožtuvų aparato nepakankamumo arba venų sienelių silpnumo, pastoviai aukšto veninio spaudimo, kraujo nutekėjimo pažeidimo. Varikozinį venų išsiplėtimą gali sąlygoti pernelyg sunkus fizinis krūvis, ilgas stovėjimas, nėštumas, nutukimas. Pirminis varikozinis venų išsiplėtimas dažnai sutinkamas pas kirpėjus, dantų gydytojus, chirurgus, pardavėjus. Antrinis varikozinis venų išsiplėtimas atsiranda esant blauzdos ir klubo giliųjų venų trombozei. Staigus spaudimo padidėjimas pagrindiniame venų kamiene veda prie  ištekėjimo padidėjimo komunikantinėmis venomis ir palaipsniško vožtuvų nepakankamumo išsivystymo šiose kraujagyslėse. Varikozinis venų išsiplėtimas kai kada atsiranda esant gimdos ir kiaušidžių augliams, ko rezultate užspaudžiami venų kamienai mažojo dubens ertmėje.

Esant varikoziniam venų išsiplėtimui su laiku sulėtėja kraujotaka, dėl ko sutrinka kapiliarinė kraujo apytaka ir padidėja venų sienelių pralaidumas, ko pasėkoje atsiranda patinimai ir poodinio ląstelyno sklerotiniai pakitimai, o taip pat varikoziniai mazgai. Po kurio laiko  kartu su varikozinio venų  išsiplėtimo progresavimu atriranda trofiniai pažeidimai, dažniau lokalizuoti apatinio trečdalio blauzdos vidiniame paviršiuje: sukietėjimas, pigmentacija, dermatitas, o po to tokios sunkios komplikacijos, kaip trofinė opa ir tromboflebitas.

Oficialiojoje medicinoje varikozinės ligos gydymo būdas yra operacija (dėl varikozės išsiplėtusios venos pašalinimas) arba sklerozavimas, kas kokybiškai nesiskiria nuo operacinio gydymo. Po tokių operacijų pacientas jaučia palengvėjimą, pranyksta kosmetiniai defektai. Bet praeina kiek laiko ir simptomai sugrįžta.  Be to, jeigu varikozė buvo tik ant vienos kojos – dabar į procesą įtraukta ir antroji galūnė.  Su kuo tai surišta? Pasirodo, kad pašalintos venos krūvį perima operuotosios kojos giliosios venos ir buvusios sveikosios kojos venos. Mes einame operuotis antrosios kojos, vėl kažkurį laiką jaučiame palengvėjimą, o po kurio laiko atrandame trofines opas ant savo blauzdų. Toliau operuoti jau nėra ką, o varikozinės ligos pasėkmėje gauname labai pavojingą komplikaciją, kuri sunkiai gydoma. Gaunasi uždaras ratas.

Ką gali pasiūlyti gydymas dėlėmis kovoje su šiuo negalavimu?

Pirmiausiai – išsaugoti venas ir pasiekti jų normalią funkcionalią būklę.  Išsiplėtę apatinių galūnių  venos – tai vidinės organizmo būklės atspindys, juk daugiau ar mažiau kenčia viso organizmo venozinė sistema. Pas šiuos žmones, kaip taisyklė, pastebimi pastovaus pobūdžio galvos skausmai, vidurių užkietėjimai, kepenų ir tulžies pūslės veiklos sutrikimai, o pas moteris  –  chroniški gimdos ir kiaušidžių susirgimai. Todėl veikti reikia ne tiesiog lokaliai varikozinio išsiplėtimo pažeistas venas, bet ir visą organizmą, atsižvelgiant į lydinčias chroniškas patologijas.

Pati gamta davė žmogui savo gydančius produktus – medicinines dėles. Medicininė dėlė yra geriausias kraujagyslių gydytojas. Dėlės uždedamos ant refleksogeninių taškų stuburgalio srityje (su tikslu sumažinti venozinį sąstovį mažojo dubens srityje), kepenų sritiyje tuo pačiu tikslu, išilgai trombuotų arba varikozinio išsiplėtimo pažeistų venų šachmatine tvarka. Dėlės seilių sekrete yra ypatinga medžiaga hirudinas, kuris trukdo krešėti kraujui, tuo pačiu pagerinama kraujotaka.

Be hirudino dėlės seilių sekrete yra daugiau nei trisdešimt biologiškai aktyvių medžiagų, kurios pasižymi plačiu gydomųjų efektų spektru. Jau nuo dėlių kraujo siurbimo akto pradžios daromas gydomasis poveikis patologiškai pažeistiems organams ir venoms, po to įsijungia eilė mikrocirkuliacijos normalizavimo mechanizmų, visų pirma kraujagyslių spazmų nuėmimo mechanizmas, o taip pat kraujotakos pagerinimas, kraujo klampumo sumažinimas. Visa tai veda prie audinių maitinimo gerinimo, taigi prie patologinio proceso likvidavimo.

Ir atsiminkite, kad su jūsų liga galima susitvarkyti be chirurginės intervencijos. Apsidairykite aplinkui. Gamta – tai natūralus vaistas. Medicininės dėlės, sukurtos pačios gamtos, pajėgios jūsų kojas padaryti sveikas ir gražias.